Gitara akustyczna Oscar Schmidt by Washburn – OG2N

Gitara akustyczna Oscar Schmidt by Washburn – OG2N

20 maja 2015 0 przez GitaraAkustyczna.pl

Washburn to przecież jeden z najpoważniejszych producentów instrumentów strunowych na świecie o ponad stuletniej tradycji. Firma narodziła się w 1883 roku w Chicago.  Oscar Schmidt jest niewiele młodszy. Historia tej firmy sięga 1886 roku. Dobrze się stało, że Washburn „nie połknął” młodszego braciszka razem z nazwą, że zachowane zostały pewne cechy designu tej firmy. Oscar Schmidt by Washburn to akustyki o bardzo dobrej jakości i umiarkowanej cenie.

Prezentowana niżej OG2N należy do serii gitar popularnych, niedrogich, takich, od których warto zaczynać naukę gry na gitarze. Waszym starszym kolegom, którzy zaczynali szarpać struny w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, sklepy muzyczne oferowały krajowe pudła marki Defil. Kto przebrnął przez pierwsze dziesięć lekcji, zyskiwał miano łowcy dźwięków w stopniu heroicznym. Większość jednak, z uwagi na dziki opór stawiany przez instrument, porzucało marzenia o karierze muzykanta w czym, tak to sobie dzisiaj tłumaczę, była pewna życiowa mądrość. Wam oszczędzono podobnego sprawdzianu, gitary takie jak OG2N nie przeszkadzają w mozolnym opanowywaniu The House Of The Rising Sun, wręcz przeciwnie, są sprzymierzeńcami.

Budowa.

Typ dreadnought, czyli gitara z płaską płytą wierzchnią i głębokim pudłem rezonansowym. Słowem – klasyka gitar akustycznych. Instrument prezentuje się ładnie, w czym wydatnie pomaga wykończenie na wysoki połysk. Świerkowa płyta wierzchnia, co jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem, boki pudła rezonansowego i tył z drewna catalpa. Przyznam, że nazwa ta nieczęsto pojawia się w opisach gitar. To osiągające 15-20 m wysokości i pięknie kwitnące drzewo występuje na południu Ameryki i w Azji, w Chinach. Roślina ta osiąga wysokość 15-20 m, pięknie kwitnie i ma ogromne liście. Warunków akustycznych drewna musimy się dopiero nauczyć, ale wydaje się, że zbliżone są do świerka. Ożebrowanie pudła standardowe typu X (X-bracing), podstrunnica i mostek – palisandrowe (niektóre źródła podają, że do wykonania podstrunnicy i mostka użyto drewna Sonokelin, ale stuprocentowej pewności nie mam), szyjka z mahoniu. Na gryfie standardowe markery w typowych miejscach, a więc progi: III, V, VII itd. OG2N wyposażona jest w regulowany mechanizm do napinania szyjki. Dostęp do nakrętki pręta regulacyjnego przez otwór rezonansowy. Wokół otworu dyskretna, choć bardzo ładna rozetka z imitacji macicy perłowej. Pod otworem rezonansowym płytka ochronna w kolorze czarnym. Strojniki zamknięte, chromowane. Na gryfie znajduje się 20 progów. Rozmiar korpusu: 286 x 390 mm szerokości i 508 mm długości, 106 do 121 mm grubości (głębokości). Skala: 650 mm. Siodełko szyjki: 44 mm. Radius: 320 mm.

Brzmienie / użytkowanie / podsumowanie.

Gitara OG2N brzmi środkowopasmowo, równo, selektywnie. Dźwięk jest klarowny, bez zanieczyszczeń, brzęczeń i dudnień. Jest to typowy instrument do grania podkładów, typu folk, rock, pop. Akordy ładnie wybrzmiewają, dźwięk jest mocny i głośny, przy tym wystarczająco elegancki, żeby polubić tę gitarę. Przyjaźnie ustawiona akcja strun zachęca do grania nie tylko kostką, ale i palcami (fingerstyle). A jeśli jesteśmy przy strunach… Producent wyposażył gitarę w markowe struny Vinci, co sprawia, że pierwszy kontakt z OG2N jest zdecydowanie pozytywny. Dobrych cech jest wystarczająco dużo, żeby docenić bardzo umiarkowaną (!) cenę instrumentu. Mieści się w tej ocenie również nienaganne wykonanie, począwszy od starannie nabitych progów, a skończywszy na porządku wewnątrz komory rezonansowej oraz funkcjonowanie – począwszy od płynnej pracy kluczy, a skończywszy na nienagannym stroju na wszystkich progach. Ta wyprodukowana w Chinach gitara z pewnością zachęci was do poszerzania repertuaru i sięgania po coraz bardziej wymagające kompozycje.

Zobacz gitary akustyczne w https://muzyczny.pl/118906g_Gitary-Gitary-akustyczne.html