Gitara akustyczna Garrison AG-500

Gitara akustyczna Garrison AG-500

20 maja 2015 0 przez GitaraAkustyczna.pl

Kolejna prezentacja akustyka kanadyjskiej marki Garrison. Kilka miesięcy temu omawialiśmy ekskluzywny model G-30, tym razem gitara akustyczna AG-500 typu Western o niewiele niższym standardzie. Różnica w cenie na korzyść tej ostatniej wynika przede wszystkim stąd, że AG wyprodukowana została w Chinach, ale to już nikogo chyba ani nie dziwi, ani nie odstrasza, zresztą Garrison słynie z drobiazgowej kontroli jakości, więc…

Kolejny raz stykamy się zatem z oryginalną konstrukcją nośną Griffiths Active Bracing System™ oraz oryginalnymi naciągami Buzz Feiten Tuning System™, czyli zintegrowanym systemem intonacyjnym. Charakteryzuje się on nowym podejściem do kształtowania poprawnej intonacji instrumentu – na całej długości gryfu, niezależnie od stopnia złożoności akordu. Natomiast Griffiths Active Bracing System™, to niezwykle pomysłowe ożebrowanie z włókna szklanego, stabilne, lekkie, nie tłumiące naturalnej akustyki drewna, odporne na zmiany atmosferyczne. To rzeczywiście coś nowego i coś, co – jak potwierdza duże zainteresowanie akustykami Garrisona na całym świecie – po prostu sprawdza się.

Budowa.

Najpierw gatunki drewna użyte do budowy gitary. Płyta wierzchnia zbudowana jest z litej płyty świerkowej, tył i boki z jawora, szyja z nato, podstrunnica i mostek z palisandru. Na główce fornir z jawora w poprzeczne prążki, co łącznie z logiem „Garrison” wykonanym z macicy perłowej przydaje gitarze blasku instrumentu z wysokiej półki cenowej. Skoro jesteśmy przy główce – klucze chromowane, srebrne. Połączenie jawora, świerku i palisandru jest zresztą samo w sobie dość wyszukane, no i przecież o połączeniu takich, a nie innych gatunków drewna decydują nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim akustyczno-brzmieniowe. Choć właśnie estetyce AG-500 nic zarzucić nie można. Jasny, świerkowy wierzch, ciemny brąz boczków i tyłu, czarna płytka ochronna pod otworem rezonansowym, kość słoniowa bindingu podstrunnicy i główki. Takiegoż kremowego koloru kołki zaciskowe blokujące końce strun w otworach mostka. Do tego jako element ozdobny dochodzi oczywiście wielowarstwowa rozeta wokół otworu rezonansowego. Choć przyznam, że największe wrażenie robi na mnie jednak główka, a także taki drobiazg, jak pozostawienie – w gitarze wykończonej na wysoki połysk – matowego gryfu. Po prostu ładnie wygląda, no i lubię chłodny dotyk matowej powierzchni. O typie ożebrowania, jakim jest  Griffiths Active Top Brace już wspominałem (gdyby jednak interesowały kogoś detale techniczne tej rewolucyjnej konstrukcji, szczegóły znajdzie na stronie www.kisielewski.com.pl w dziale „Garrison: ożebrowanie”). 

Brzmienie / podsumowanie.

Sound akustyka Garrison AG-500 należy zdecydowanie do brzmień jasnych i klarownych. Z brzmieniami wysokopasmowymi jest tak, że albo są krystalicznej urody, albo „plastikowe”, jednowymiarowe, płaskie. W przypadku tej gitary jasne brzmienie ma charakter, co znaczy, że płaskie nie jest. Brzmienia strun wiolinowych i basowych są znakomicie zbalansowane, dopełniają się w sposób niemalże idealny. I tak walking grany na strunie E basowej brzmi ciepło i głęboko, ale już podczas gry akordowej basy pięknie wtapiają się w wybrzmiewanie całości i całość ta ma jasną charakterystykę. Słowem równomierne i pełne wybrzmiewanie, dźwięk dobrze zbalansowany. Tajemnicą brzmienia jest tu zapewne dobór materiałów, jak i „siatkowe” ożebrowanie z włókna szklanego, które okazuje się mieć znakomite warunki akustyczne. Grze nie tylko akordowej, ale i melodycznej sprzyja stosunkowo niskie zawieszenie strun. Niska czy wysoka akcja, to oczywiście kategoria względna, w każdym razie jednak nie czuje się napięcia w dłoni. Dodatkowo przyjemne wrażenie sprawia kontakt z matową powierzchnią gryfu. Na tej gitarze można nie tylko grać akompaniament akordowy, ale i  „pojazzować” z dobrym skutkiem. Sound, jakim odzywa się AG-500 jest głośny, dźwięczny, co doskonale słychać w grze flażoletami. Całości dopełnia twardy, profesjonalny futerał.

Cena detaliczna: 1.830 zł.

Recenzje:

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/acoustic_guitars/garrison/ag-600

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=81728