Gitara akustyczna Silvertone SD 20

Gitara akustyczna Silvertone SD 20

20 maja 2015 0 przez GitaraAkustyczna.pl

Przedmiotem testu jest gitara akustyczna Silvertone SD 20. Silvertone to firma doskonale znana za oceanem, a w Polsce dopiero zdobywa uznanie za swoje produkty.

Budowa.

Jest to instrument typu Dreadnought. Płyta wierzchnia wykonana ze starannie wybranego drewna świerkowego. Plecy, boki i gryf z ładnego mahoniu. Podstrunnica, na którą nabito 20 progów, wykonana jest z palisandru, podobnie jak mostek. Klucze die-cast.

Wykonanie.

Bardzo staranne wykonanie instrumentu od razu zyskało nasze uznanie. Zarówno od strony wizualnej jak i technicznej. Ciekawe wrażenie sprawia mała, oryginalnie zaprojektowana, elegancka główka z efektownym logiem. Instrument ozdobiono listewkami (binding) na pudle rezonansowym i podstrunnicy. Olbrzymim atutem gitary jest profil gryfu. Jego komfortowy przekrój docenią zwłaszcza młodzi muzycy. Nawet dłuższa gra na SD 20 nie powoduje zmęczenia lewej dłoni. Dodatkowo pozwala on na komfortowe ustawienie akcji strun prawie tak nisko, jak w gitarach elektrycznych. Kwestią gustu pozostają progi. Wolimy nieco grubsze, te są – jak w typowych dreadnoughtach – dość wąskie. Producent standardowo zakłada struny „12”, ale komfort gry jest naprawdę wysoki, a solidny gryf w ogóle nie odkształca się od tego dość poważnego kalibru.  Muzycy „elektryczni”, sięgający po akustyki rzadziej, zdecydowanie powinni się zainteresować tym modelem.

Brzmienie.

Gitara gra masywnym dołem, góra jest delikatna i w odpowiedniej proporcji głośna. Wszystkie struny brzmią równo. Dźwięk na każdym progu jest czysty i wyraźny, nie ma „wilków”. Instrument stroi zadowalająco na całej długości gryfu. Brzmienie jest dźwięczne i jasne. Dźwięki wybrzmiewają dosyć długo, co dobrze świadczy o jakości połączenia gryfu z pudłem. Podczas testu potrzebna była jedynie regulacja krzywizny gryfu, co dla nowych gitar akustycznych jest standardem. Testowany model dostępny jest również w wycięciem i przystawką piezo z aktywnym układem korekcji.

Naszym zdaniem jest to jedna z najciekawszych gitar akustycznych w tej klasie cenowej, dostępna na rynku.